Fatih Altaylı: Dışişleri Bakanı Fidan, iki itirazda bulunmuş, İsviçre’deki toplantıyı kimseye haber vermeden terk etmiş

Gazeteci Fatih Altaylı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi’ni gördüğü lüzum nedeniyle erken terk ettiğini yazdı.

“Toplantıda üç panel yapılacaktı. Bunlardan biri nükleer güç kullanımı konusunda, diğeri insani yardımlar konusunda, sonuncusu da gıda güvenliği konusunda olacaktı” bilgisini paylaşan Fidan, Bakan Fidan’ın itirazlarını şöyle aktardı:

“Türkiye’nin başkan ve iki konuşmacıdan biri olduğu toplantılara İsrail Dışişleri Komisyonu temsilcisinin katılmasına Hakan Fidan itiraz etmiş, ‘Gazze’de kıyım yapan bir hükümetin temsilcisinin insani konuların ele alınacağı bir toplantıda işi olmadığını ve bunu kabul edemeyeceklerini’ söylemiş.

İkinci itirazı ise Güney Kıbrıs Rum Kesimi temsilcisinin, Türkiye ile aynı masaya oturtulmasına olmuş. İsviçre ve Ukrayna’ya itirazlar iletilmiş ve gereken hızla yapılmayınca toplantıyı kimseye haber vermeden terk etmiş.”

Altaylı, “Ancak anladığım kadarı ile Hakan Fidan’ın tarzından ötürü bu terk bir şova dönüştürülmemiş” diye ekledi.

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN – Dışişleri Bakanı Fidan, İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi’ne katılacak; çözüm için Rusya’nın da masada olması gerektiğini vurgulayacak

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir